Her er hvordan jeg gør.
Først åbner jeg ECW'en, og zoomer/flytter/gør vinduet større eller mindre til jeg har det rigtige område. Det er nemlig nøjagtig det område der er synligt, man får i sin GTiff. Derimod betyder zoom ikke noget for slutresultatet. Her har jeg åbnet "et ganske tilfældigt stykke" (lol) af Nordjylland:
Så vælger jeg "Save as" fra File menuen, vælger GeoTIFF som filtype, og finder på et orignalt navn:
Når jeg har gjort det, og klikker "Save" kommer der en ny boks frem, det er en interessant fætter. Som default er "0.1" size valgt, det er 10cm/pix og duer ikke, se hvor stor filen ville blive!:
Til det forholdsvis store stykke jeg har valgt, vil jeg "nøjes" med 40cm/pix tror jeg, så jeg vælger "0.4" size i stedet for.
Den resulterende fil er i UTM-projektion, men korrekt tagget. Den processer jeg så med gdalwarp, jeg bruger "OSGeo4W Shell" fra QGIS, den er god til kommandolinie-toolsene. Jeg følger den procedure, der er beskrevet her:
http://www.fsdeveloper.com/wiki/index.p ... th_FwTools
Kommandolinien for ovennævnte fil ville være:
gdalwarp -of GTiff -co "INTERLEAVE=PIXEL" -s_srs "+proj=utm +zone=32 +datum=EUREF89" -t_srs "+proj=latlong +datum=WGS84" -r cubic Test.tif Test_wgs84.tif
Resultatet af den operation, "Test_wgs84.tif" er også korrekt geotagget, i den nye projektion vel at mærke. Hvis man laver en "gdalinfo" på filen får man alle de tal man har brug for, lige til at sætte ind i INI-filen til SDK'ens resample.exe.
Og den skulle gerne kunne åbnes i Photoshop, hvis da ikke den er for stor - så vidt jeg ved er grænsen 2GB for PSD'er og 4GB for TIFF.